Pomorstvo je, zbog međunarodnog obilježja pomorske plovidbe, oduvijek bila globalna djelatnost podvrgnuta postupku unifikacije. Postupak unifikacije provodi se u sljedećim sferama: a) pomorskog privatnog prava (Međunarodni pomorski odbor – CMI), b) sigurnosti plovidbe (Međunarodna pomorska organizacija – IMO) i c) ujednačavanja uvjeta poslovanja brodara (zastave pogodnosti).
Sa svrhom da potakne povratak brodova u upisnike država članica i konkurentnost europske flote na svjetskom tržištu, Europska unija (EU) uvela je porezne i druge olakšice brodarskim društvima i pomorcima (Smjernice o državnim potporama u pomorskom prijevozu).
Kakve su šanse za izgradnju učinkovitog i konkurentnog europskog brodarstva? Jesu li pomorci iz država članica EU konkurentni pomorcima iz drugih država gdje su troškovi života znatno manji nego u europskim državama? Je li pomorci iz država članica trebaju imati ista primanja kao i pomorci iz država gdje su životni troškovi daleko manji? Koja je svrha ujednačavanja prava o statusu brodarskih društava i njihovom poslovanju u državi članici? Ima li previše nepotrebne administracije? Tko će graditi brodove za europske brodovlasnike? Utječe li EU internim aktima na međunarodno prihvaćene standarde, i uvođenjem regionalnih mjera i standarda ugrožava i umanjuje značaj međunarodne unifikacije pomorskog prava?
Pomorski prijevoz u Uniji ima značajnu ulogu. Više od 90% robnog prometa između Unije i ostatka svijeta prevozi se morem. Međutim, ostaje pitanje jesu li mjere koje poduzima dovoljna potpora na putu prema uspješnom europskom brodarstvu.